İLETİŞİM BİLGİLERİ

Burun Hastalıkları ve Estetiği

Kapat
 

Revizyon Burun Estetik AmeliyatıYüzün ortasında ve en belirgin anatomik yapılardan birisi olan burun üzerinde oluşan problemlerin göz önünde ve dikkat çekici olması estetik burun ameliyatlarını en sık ikinci ameliyat (revizyon) gerektiren cerrahi işlemler arasına sokmaktadır.

Estetik burun ameliyatı sonrasında tekrar ameliyat gerektiren bir sorun oluşma oranı hakkında çok farklı rakamlar verilmekle beraber bu oranın ortalama %15 civarında olduğu kabul edilebilir.

Ameliyattan sonra arzu edilmeyen sonuç ya da problemlerin oluşmasına neden olan değişik etkenler vardır, bunlar içinde en sık karşılaşılanlar;

  • Ameliyat öncesinde problemlerin tam belirlenememesi
  • Hastanın beklentilerinin tam olarak anlaşılmamış olması
  • Cerrahi teknikte yapılan hatalar
  • Hastaya ait yapısal özellikler (çok ince ya da kalın cilt vb.)
  • Ameliyat sonrası iyileşme döneminde yaşanan problemler (travma, enfeksiyon vb.) olarak sayılabilir.

Tekrar ameliyat gerektiren görsel problemler kendi içinde dört farklı kategorilere ayrılabilir;

  • Estetik açıdan belirgin bir problem olmamasına karşın hastanın arzu ettiği sonucun elde edilmemesi
  • Minör problemler: Burun sırtında küçük düzensizlikler, burun ucunda hafif asimetriler
  • Orta derecede problemler: Burun solunumunu da olumsuz etkileyen asimetri ve düzensizlikler
  • Majör problemler: Kıkırdak ya da kemik yapılarda kayıp ya da bozulma ile birlikte burun solunumunu olumsuz etkileyebilen ciddi asimetri ve deformiteler.

Burun estetik ameliyatları sonrasında iyileşmenin tamamlanması ve burnun son şeklini almasının yapılan müdahalenin içeriğine bağlı olarak altı ay ile bir yıl arasında sürdüğü kabul edilmekle beraber burun cildindeki değişikliklerin sonuçlanması daha da uzun sürebilmektedir. Bu nedenle genel olarak ikinci bir ameliyat yapmadan önce en az bir ya da bir buçuk yıl beklenmesi önerilmektedir.

İkinci ameliyatın zamanlaması için revizyon gerektiren problemin nedeni ve içeriği de belirleyici rol oynayabilmektedir.

Hafif düzensizlikler, asimetriler ve hastanın kalın cilt yapısı ya da aşırı iyileşme dokusu oluşumundan kaynaklanan problemlerde genellikle iyileşmenin tamamlanmasının beklenmesi (en az bir yıl) ve bu arada gerek olan durumlarda kortizon enjeksiyonları ile kalın ve ödemli dokuların inceltilmesi uygun olmaktadır. İlk ameliyatta burun sırtına şekil vermek amacı ile kıkırdak greftler kullanılan durumlarda ikinci bir müdahale yapmadan önce kullanılan greft tekniğine bağlı olarak 1,5-2 yıl beklemek doğru olacaktır.

Zaman içinde düzelme ihtimali olmayan, aynı zamanda hastanın burun solunumunu olumsuz etkileyen majör problemlerde ve ameliyat sonrasında buruna gelen darbelere bağlı oluşan asimetri ve deformitelerde iyileşme süresi beklenmeden ikinci ameliyatın yapılması tercih edilebilmektedir.

Estetik açıdan belirgin problem olmamasına karşın hastanın beklentilerinin karşılanamaması nedeni ile yapılacak revizyonlarda üçüncü bir ameliyat riskini en aza indirebilmek için mümkünse bir yıl iyileşmenin tamamlanmasını beklemek en doğru yaklaşım olacaktır.

Revizyon burun ameliyatları, önceki ameliyata bağlı olarak doku planlarının bozulmuş olması, cilt ile kıkırdak ya da kemik çatı arasında oluşan yapışıklıklar ve kıkırdak ya da kemik dokularda oluşmuş hasar ve deformiteler nedeni ile cerrahi açıdan önemli zorluklar içeren müdahalelerdir.

Bu nedenle revizyon ameliyatlarda başarılı sonuçlar alınabilmesi için mevcut problemlerin çok iyi analiz edilmesi, ameliyat sırasında uygulanabilecek alternatif yaklaşımların önceden planlanarak gereken hazırlıkların yapılması ve ameliyatı yapacak cerrahın bu tür vakalardaki bilgi birikimi ve tecrübesinin yeterli düzeyde olması gerekmektedir.


Bu yazı en son 22.12.2012 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 3057 defa incelenmiştir.

İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları Op. Dr. Serap Güralp aittir.