İLETİŞİM BİLGİLERİ

Sıkça Sorulan Sorular

Kapat
 

Botoks Hakkında Bilmek İstediklerinizYılların izini ne kadar kolay sildiğimizi görünce şaşıracaksınız.Birlikte zamanı geriye sarmak için tek yapmanız gereken randevu almak.

BOTOKS NEDİR?

BOTOKS, Clastridium botulinum isimli bir bakteriden elde edilen , kasları gevşetmek amacıyla kullanınlan bir ilaçtır. Bu ilaç 20 yılı aşkın bir süredir tıbbın değişik dallarında kas kasılmalarını rahatlatmak amacıyla kullanılmaktadır.

BOTOKS NASIL ETKİ EDER?

Yüz hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar , üzerlerindeki deriye bağlıdırlar.Yıllar süren mimikler sonucu, kaslar gözle görülür çizgiler ve kırışıklıklar oluştururlar. Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür.Kasların gevşemesi ile daha fazla kırışıklık oluşması engellendiği gibi daha huzurlu ve daha genç görünüm ortaya çıkar.Zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı yavaşlatır.

BOTOKSUN ETKİSİ NE ZAMAN BAŞLAR?

Uygulamadan 48 saat sonra botoks etkisini göstermeye başlar.Son halini alması 10günü bulur.

BOTOKSUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER?

İlk uygulamalarda 4 ayda bir, tekrar eden uygulamalarda 6 ayda bir, düzenli uygulamalardan sonra yılda bir yapılacak botoks uygulamaları son derece başarılıdır.Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan , çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir.Genellikle, botoks enjeksiyonları sonucu yüz kasları fazla hareket etmemek konusunda adeta “eğitilirler”.Zaman içerisinde, çizgileri rahatlatmak için daha az botoks kullanmak yeterli olur.

BOTOKS GÜVENLİ BİR YÖNTEM MİDİR?

Botoks enjeksiyonları 30 yıldır, kozmetik amaçlı yaygın olarak kullanılmakta ve kullananlar tarafından hararetle onaylanmaktadır.Amerika Birleşik Devletlerinde, FDA bu ilacın kullanımını onaylamıştır.

BOTOKS HANGİ KIRIŞIKLIKLARA UYGULANABİLİR?

Tedavi için en uygun bölgeler alın, göz çevresi ve kaşların arasıdır.Ayrıca boyun çizgileri, burun kenarlarındaki kırışıklıklar, burun ucu kaldırma, dudak üzerleri, çene bölgesi kırışıklıklarında da kullanılır.

MİMİKLERİM KAYBOLUR MU?

Alınacak sonuç enjeksiyon yapılan bölgeye ve verilen ilaç miktarına bağlıdır.İlacın özellikleri, uygulama yöntemleri ve uygulamayı yapan kişinin tecrübesi başarıyı etkileyen en önemli faktörlerdir.Alında ve kaşlarda kırışıklıklara neden olan hareketler (mimikler) engellenecektir, arzu edilirse hafif hareketli halde uygulanabilir. Yüzün diğer kasları botoks enjeksiyonlarından etkilenmez. İlaç sadece uygulama yapılan bölgede etkilidir.

BOTOKS TEDAVİSİ NE KADAR SÜRER?

10 dakika kadar kısa bir sürede işlem tamamlanır.Sulandırılmış ilacın çok küçük bir miktarı tedavi edilen bölgedeki kaslara enjekte edilir.Bu prosedür tedavi odasında, siz dik bir pozisyonda otururken çok hızlı bir şekilde uygulanır.Tedaviden sonra 1-2 saat süreyle dik bir pozisyonda kalmak botoks ilacının zerkedilen yerde kalmasını sağlamak açısından çok önem taşır.Ayrıca bu süre boyunca ilacın enjekte edildiği kaslara egzersiz uygulanmalıdır.

BOTOKS ENJEKSİYONLARI AĞRILI MIDIR?

Çoğu hasta enjeksiyonun  ağrısız olduğunu ifade eder..Bazı hastalar botoks enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler.Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır.Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, enjeksiyonla ilgili rahatsızlıkları azaltacaktır.

BOTOKSUN YAN ETKİLERİ VAR MIDIR?

Botoks enjeksiyonlarının yan etkisi yok denecek kadar az ve geçiçidir.Hafif bir baş ağrısı, birkaç günde iyileşen ve makyajla kapatılabilen morarma olabilir.Bazen uygulamaya bağlı olarak botoks, göz kapağına yakın bir noktaya doğru kayarsa, üst göz kapağının geçiçi olarak aşağıya sarkması gibi bir durum ortaya çıkabilir.Ancak bu çok nadir olarak görülen bir yan etkidir ve geçiçidir.

KİMLERE BOTOKS UYGULANAMAZ?

Hamile olan veya bebek emziren kadınlar enjeksiyonları yaptırmak için beklemelidirler. Nöromüsküler rahatsızlıkları veya kanama problemleri olanlar, tedavi yapılması istenilen bölgede deri hastalıkları olanlar botoks enjeksiyonları için uygun adaylar değildir.

BOTOKS ÖNCESİNDE NELER YAPILMALIDIR?

Aspirin vaya aspirin içeren ilaçlar alınmamalıdır.Uygulama öncesi bir hafta süre ile alkol almayınız.Alkolde kanama ve/veya çürük (morarma) görüntüsü oluşma olasılığını arttırabilir.

BOTOKS SONRASINDA NELER YAPILMALIDIR?

Tedavi sonrasında 1-2 saat süreyle dik pozisyonda kalınmalıdır.Enjeksiyon bölgesi kasları çalıştırılmalıdır.24 saat süreyle zorlayıcı egzersiz hareketlerinden uzak durulmalıdır.


Bu yazı en son 20.12.2012 tarihinde güncellenmiş ve bugüne kadar 3351 defa incelenmiştir.

İşbu sitede yer alan tüm yazılı ve görsel materyal, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamında sanat eseri niteliğinde olup kopyalanamaz ve kullanılamaz.
Bu sitenin mali ve manevi hakları Op. Dr. Serap Güralp aittir.